Pojęcie szeroko rozumianego footballu jest na tyle rozległe, że można wyszczególnić w jego obszarze między innymi taką dyscyplinę jak futsal. Jest to niegdyś w Polsce określana mianem piłki nożnej halowej dziedzina sportu składająca się z pięciu osób w drużynie. Inaczej na tę aktywność sportową mówiono halówka i tak powszechnie ją odróżniano od tradycyjnego footballu.
Jest to zespołowa gra sportowa, denarte.pl - stomatolog sopot która jak wskazuje na to już samo jej specyficzne nazewnictwo, rozgrywana jest na obszarze hali, a nie na typowej murawie. Nazewnictwo tego sportu natomiast pochodzi z języka portugalskiego, gdzie wiąże się z tamtejszym pojęciem futebol de salao oraz hiszpańskiego terminu futbol sala czy futbol de salon. W dosłownym rozumieniu tłumacząc, jest to piłka halowa nożna.
W zakresie halówki należy wspomnieć o dość długiej historii tego sportu. Generalnie rzecz biorąc dyscyplina ta zrodziła się w roku 1930 a za jej ojczyznę uznaje się Montevideo. Autorem tego sportu był Juan Carlos Ceriani. To on stworzył początkowo tę aktywność fizyczną po to, aby mogły z niej korzystać dzieci oraz młodzież. Z jego inicjatywy stworzona została odmiana futbolu halowego na zewnątrz, ale także i wewnątrz pomieszczenia. Wraz z biegiem czasu doszło z kolei do spopularyzowania dyscypliny do tego stopnia, że pojawiła się ona jako odrębna dziedzina sportowa, która od razu zyskała ogromne zainteresowanie wśród wszystkich miłośników piłki nożnej klasycznej. Rozgrywki prowadzone jako mecze halowego futbolu bazowały na zmaganiach toczących się na boiskach do koszykówki. Nie wykorzystywano w tym celu band.