Football – to musisz znać

W 1900 roku do grupy sportów olimpijskich dołączyła piłka nożna, która od razu zyskała ogromne grono swych zagorzałych miłośników. Mniej więcej dekadę temu, dyscyplina tu omawiana łączyła w sobie aż dwieście sześćdziesiąt pięć milionów zawodników i zawodniczek. Rozrywki w 2009 roku nadzorowali natomiast sędziowie w ogólnej liczbie pięciu milionów! Wszyscy oni byli przynależni do regionalnych związków działających w ramach organizacji piłkarskiej FIFA. Jeżeli chcesz poznać więcej wiadomości ujętych w pigułce na temat footballu, sprawdź poniżej, co mamy dla Ciebie przygotowane.

Warto wiedzieć, że piłka nożna i jej mecze muszą być toczone na ściśle określonych boiskach. Jest to rozmiarowo powierzchnia wynosząca między czterdzieści pięć a dziewięćdziesiąt metrów. Zasada jest jednakże, żeby nie był to kwadrat. Z kolei w zakresie długości powierzchnia może wynosić między dziewięćdziesiąt a sto dwadzieścia metrów. W roku 2008, a dokładniej w połowie marca tego roku, zaczęły obowiązywać zasady polegające na ujednoliceniu wymiarów boiska do 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Takie ustalenia wprowadzone zostały przez Komitet Wykonawczy FIFA i miało to miejsce w oparciu o przepisy i normy przygotowane specjalnie przez instytucję trudniącą się regulowaniem Przepisów Gry w Piłkę Nożną, to jest IFAB.
Kolejna kwestia, na jaką zwrócimy uwagę to, że drużyna piłkarska zawsze złożona jest z jedenastu zawodników. Musi być natomiast minimum siedmiu z nich, żeby drużyna została dopuszczona w ogóle do rozgrywek piłkarskich. Dodatkowo wyróżnia się także siedmiu zawodników zwanych rezerwowymi, jeżeli zaś mowa o tak prestiżowych wydarzeniach sportowych jak Mistrzostwa Europy, czy też Mistrzostwa Świata, zwłaszcza ich finały, to zawodników rezerwowych musi być dokładnie dwunastu.